Ta strona używa plików cookies. Korzystając z niej zgadzasz się
na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

OK, zgadzam się
Św. Barbary 1, 39-400 Tarnobrzeg
+48 NoSkype515 098 064

" Sport daje możliwości do rozwoju niezależności,
pewności siebie i sprawności fizycznej "

Organizujemy od 1999 roku coroczną akcję społeczną Akcja Bezpieczne Wakacje - Stop Bezmyślnym Skokom na Głowę do Wody. Nagraliśmy spot radiowy, dzięki pomocy radia Leliwa, poświęcony bezmyślnym skokom oraz spot telewizyjny przy pomocy MTV Tarnobrzeg. Uczestniczymy również w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy oraz w akcji Szlachetna Paczka.

 

Zapoznajemy osoby niepełnosprawne z ich prawami, pomagamy im rozwiązywać trudne sprawy, doradzamy i dobieramy odpowiednie wózki. Jesteśmy konsultantami w sprawach społecznych m.in. usuwania barier architektonicznych w domu, w firmach, sklepach. Uczymy młodzież szkolną i studentów, jak pomagać osobom na wózkach pokonywać przeszkody, krawężniki, wjeżdżać i zjeżdżać z chodników, ze schodów. Pokazujemy jak wygląda rożna niesprawność i z jakimi problemami te osoby borykają się w życiu. Stworzyliśmy własny wolontariat. Są to odpowiedzialni ludzie, którzy pomagają w treningach, rehabilitacji, przy organizacji zawodów, czy w wyjazdach na zawody sportowe.

Bezpieczne Wakacje - Stop Bezmyślnym Skokom na Głowę do Wody

Po raz 15 w Tarnobrzegu przeprowadzona została lokalna akcja społeczna Bezpieczne Wakacje - Stop Bezmyślnym Skokom na Głowę do Wody, która ma uświadamiać, ostrzegać młodych ludzi o niebezpieczeństwie, jakie niosą ze sobą nieprzemyślane skoki na głowę do wody. 


Ponownie w tym roku w okresie wakacji usłyszycie te słowa:
Zanim skoczysz na głowę do wody, pomyśl!
Zanim skoczysz sprawdź głębokość wody!
Bo to Ty decydujesz o swoim dalszym życiu,
Czy chcesz żyć i być sprawnym?
Czy resztę życia spędzić sparaliżowany na wózku inwalidzkim?
Usłyszycie je Państwo w spocie emitowanym w Radiu Leliwa, zobaczycie MTV Tarnobrzeg, przeczytacie w lokalnej prasie

i na portalach internetowych. Mówię o tym już od dziesięciu lat wykorzystując wspaniałą pomoc dziennikarzy z prasy, radia, telewizji i Internetu, za którą serdecznie dziękuję. "Każdy uratowany człowiek to sukces. Nasz wspólny sukces." - powiedział organizator tej lokalnej akcji od 1999 roku Rajmund Zięba.

Każdego roku w okresie wakacji młodzi ludzie, głównie chłopcy i młodzi mężczyźni, trafiają do szpitali a później na całe życie na wózki inwalidzkie z powodu nierozważnego, bezmyślnego skoku na głowę do wody, do płytkiej wody.
Wielu z nich przez bezmyślność, brawurę czy alkohol skoczyło na głowę do płytkiej wody, uszkodziło kręgosłup, rdzeń kręgowy i teraz są niepełnosprawnymi i żyją na wózku inwalidzkim.
Chcieliby odwrócić swój los, by to lekkomyślne, bezsensowne zdarzenie, jakim był skok nigdy się nie wydarzyło.
Po prostu chcieliby być jak jeszcze przed chwilą, przed paroma sekundami sprawnymi, chodzić, biegać, żyć normalnie itp. ale jest to niemożliwe i nie osiągalne.

Po raz kolejny wracam w okresie wakacyjnym to tego tematu.
Pytacie, dlaczego?
Bo sam żyję na wózku od 30 lat, znam cała sytuację, mam to samo uszkodzenie te same problemy mimo, że nie jestem po skoku (wypadek samochodowy przez głupotę innego kierowcy), mam też znajomych, kolegów mieszkających w Tarnobrzegu, w Województwie Podkarpackim, czy w innych rejonach kraju tzw. skoczków.
Oni właśnie skoczyli do płytkiej wody i nie sprawdzili jej głębokości.

Pytacie, co się z nimi później stało?
Po takim skoku i uderzeniu w dno, dochodzi do złamania kręgosłupa szyjnego oraz uszkodzenia rdzenia kręgowego.

W wyniku, którego, następuje paraliż nóg i częściowy rąk a w wielu przypadkach nawet całkowite porażenie czterech kończyn, całego ciała lub nawet śmierć.
Czeka ich bardzo długa, ciężka rehabilitacja. Wymagają stałej opieki innych osób, gdyż medycyna nie znalazła lekarstwa by te uszkodzenia wyleczyć. Nie ma żadnej innej metody by taką osobę przywrócić z powrotem do pełnej sprawności. Postawić na nogi, odwrócić paraliż, przywrócić czucie ciała. To zdarzenie, to życiowa tragedia tych młodych ludzi i ich rodzin.

Osoby te resztę swojego życia spędzą na wózku inwalidzkim!
Oprócz paraliżu osoby te narażone są na wiele innych schorzeń towarzyszących temu uszkodzeniu i życiu na wózku np. odleżyny, kłopoty z układem krążenia, pęcherzem, nerkami i innymi.
Po tego rodzaju wypadkach często wypadają poza nawias życia społecznego - mają trudności z kontynuowaniem nauki, zdobyciem zawodu, pracy. Spotykają się z czymś, z czym dotąd nie mieli styczności, nie zdawali sobie sprawy, że coś takiego istnieje tzn. bariery architektoniczne, komunikacyjne, społeczne.

Jest jedno mądre wyjście - nie skakać, – bo, po co ryzykować, sprawność, zdrowie i życie.
To my mamy wybór! Sami o tym decydujemy.
Jeżeli jednak ktoś postanowi, że zaryzykuje i będzie skakał, mimo ostrzeżeń to powinien zawsze wyeliminować ryzyko bezmyślnego skoku. Trzeba to robić mądrze i rozważnie.

- Przed skokiem zawsze sprawdzać głębokość wody, tam gdzie chcemy skakać. (obojętnie czy to jest rzeka, staw, jezioro czy basen)

- Jeżeli skaczemy to tylko w miejscach strzeżonych
- Bez brawury, popisów przed dziewczynami i nie pod wpływem alkoholu

XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Prezenty IKS na licytację w XIX Finale WOŚP i wielkiej akcji charytatywnej "Kolędowanie dla bliźniego"

 

W Tarnobrzegu w styczniu będzie się działo, oj będzie się działo, czyli XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz wielka akcja charytatywna "Kolędowanie dla bliźniego". Klub IKS Tarnobrzeg, zarząd, trenerzy i zawodnicy pragną przyłączyć się do obu szczytnych akcji. Przekazujemy na licytację nasze zestawy klubowe tzn. kalendarze na 2011 rok z zawodnikami klubowymi, trenerami oraz unikatowe medale pamiątkowe wykonane ze szkła, z ostatniego IV Turnieju Tenisa Stołowego Najlepszych w Polsce Zawodników na Wózkach TOP 10 - TETRA TOP – TOP KOBIET Tarnobrzeg 2010.

W XIX Finale WOŚP pragniemy wspomóc dzieci z chorobami nefrologicznymi i urologicznymi a w wielkiej akcji charytatywnej „Kolędowanie dla bliźniego” pomóc w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego Bartkowi Wojasowi i Michałowi Czajce - dzieciom niepełnosprawnym oraz pomóc Pani Anecie Dul - 33 letniej matce dwójki małych dzieci walczącej z ciężką chorobą nowotworową. 

Polub nas!
Aktualności
 • Jesteśmy w finale rozgrywek ALTS obrazek
  Jesteśmy w finale rozgrywek ALTS
 • Złoto i srebro w Bratysławie obrazek
  Złoto i srebro w Bratysławie
 • Janusz Malarz wygrywa w Brzostku obrazek
  Janusz Malarz wygrywa w Brzostku
 • Kolejne sukcesy Janusza Malarza, Jakuba Łocha i Sylwi Stala obrazek
  Kolejne sukcesy Janusza Malarza, Jakuba Łocha i Sylwi Stala
 • Sukces w 1 Grand Prix Polski Niepełnosprawnych w Wiśle obrazek
  Sukces w 1 Grand Prix Polski Niepełnosprawnych w Wiśle
Nasi sponsorzy
Wspierający
Nasi partnerzy
Email: kontakt@ikstarnobrzeg.pl | T: +48 515 098 064
© Copyright 2011. Schoolbuzz by mokkodesign