Wyniki i podsumowanie

W dniach 20 - 22 lipca w Tarnobrzegu w Hali Sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, rywalizowali tenisiści stołowi grający na wózkach
Wyniki i podsumowanie 🏺🏆🥇🥈🥉
W dniach 20 – 22 lipca w Tarnobrzegu w Hali Sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, rywalizowali tenisiści stołowi grający na wózkach z Czech, Słowacji, Serbii, Ukrainy, Rosji, Białorusi i Polski w XII Turnieju Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach – Tarnobrzeg 2018.
W turnieju drużynowym, który był rozgrywany po raz pierwszy na tych zawodach wystąpiło 20 drużyn, które rozgrywały w pierwszej fazie zawodów mecze w 4 grupach by następnie z 8 drużyn, które awansowały do dalszych gier systemem pucharowym wyłonić zwycięzce.
W finale turnieju drużynowego spotkały się zgodnie z przewidywaniem dwie drużyny z reprezentacji kraju, POL1 Rafał Lis/Krzysztof Żyłka (klasa 4) z POL2 Mariusz Czerwiński/Maciej Nalepka (klasa 3). Po wygraniu gry deblowej przez POL2, w następnej grze Mariusz Czerwiński przegrywa z Rafałem Lisem i o wyniku meczu decyduje pojedynek Krzysztofa Żyłki z Maciejem Nalepką. Po zaciętej i emocjonującej walce wgrywa 3:2 Żyłka pieczętując zwycięstwo 2:1 w tym finale POL1.
 
W kolejnych dwóch dniach zawodów rozgrywano turniej indywidualny gdzie zawodniczki i zawodnicy walczyli o podium w sześciu klasach startowych.
W turnieju indywidualnym w klasie łączonej kobiet 2-4 zwyciężyła zawodniczka z Serbii Ana Prvulovic przed swoją rodaczką Milica Veljkovic i Czeszką Spomenka Habetinkova.
 
W klasie 1 zawodników najbardziej poszkodowanych sprawnościowo zwyciężył Rosjanin Dmitriy Lavrov przed Słowakiem Martinem Barbierik i Mateuszem Walskim z IKS Jezioro Tarnobrzeg.
 
W finale klasy 2 spotkali się dwaj zawodnicy z reprezentacji Polski Rafał Czuper i Tomasz Jakimczuk, których mecze są zawsze zacięte i wyrównane. Tym razem zwyciężył Rafał pokonując 3:2 (8, -9, 6, -9, 6) Tomka.
Finał klasy 3 to pojedynek reprezentanta Polski Macieja Nalepki z Mladenem Ciric, w którym to zawodnik IKS-u miał małe problemy w pierwszym secie z groźnym zawodnikiem z Serbii lecz trzy następne wgrywa zdecydowanie i cały mecz 3:1 (-11, 8, 7, 5).
 
W finale klasy 4 dochodzi do kolejnego meczu dwóch Polaków, w którym Krzysztofa Żyłka po pojedynku stojącym na wysokim poziomie pokonuje wiecznego rywala i kolegę z drużyny Rafała Lisa 3:2 (12, 3, -6, -6, 5).
 
W półfinale kategorii Open spotkały się dwie pary z Polski, Lis z Czerwińskim i Nalepka z Żyłką. Do gry finałowej awansowali Maciej Nalepka i Rafał Lis, którzy rozegrali mecz wyłaniający nie tylko zwycięzcę tej kategorii ale też najlepszego zawodnika turnieju. Zwyciężył Rafał Lis pokonując 3:1 (-10, 7, 5, 7) Macieja Nalepkę i tym samym został Most Valuable Player – najlepszym zawodnikiem XII Turnieju Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach – Tarnobrzeg 2018
 
Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli w organizacji i przeprowadzeniu tych zawodów tj. sędziom głównym, obsłudze internetowej turnieju, sędziom sędziującym przy stołach, obsłudze technicznej i opiece medycznej oraz pracownikom szkoły ZSP nr 1. Dziękuje dzieciom i młodzieży z Domu Dziecka w Skopaniu za pomoc zawodnikom na wózkach w czasie meczy przy stołach tenisowych.
Poprzez 3 dniową transmisję w Internecie, której podjęła się ekipa PodkarpacieLive.TV pokazaliśmy jeszcze szerszej publiczności Turniej Słowian, który jest doskonałą promocją sportu paraolimpijskiego, tenisa stołowego na wózkach, w kraju i po za jego granicami.
 
Podziękowania należą się naszym parterom (instytucją), które dofinansowały organizację zwodów również sponsorom prywatnym, firmą za wsparcie finansowe turnieju.
Nagrody dla zawodników ufundowali Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiat Niżański, Aga Sport – Bożena Waldowska z Gliwic oraz sponsorzy.
 
Dziękuje i zapraszam za rok
Rajmund Zięba organizator
Prezes IKS Jezioro Tarnobrzeg
 
WYNIKI
TURNIEJ DRUŻYNOWY
1. Rafał Lis / Krzysztof Żyłka POL1
2. Mariusz Czerwiński / Maciej Nalepka POL2
3. Tomasz Jakimczuk / Rafał Czuper POL3
 
TURNIEJ INDYWIDUALNY
Kobiety klasa 2-4
1. Ana Prvulovic – Serbia
2. Milica Veljkovic – Serbia
3. Spomenka Habetinkova – Czechy
4. Antonina Arsenova – Rosja
 
Klasa 1
1. Dmitriy Lavrov – Rosja
2. Martin Barbierik – Słowacja
3. Mateusz Walski – Polska
 
Klasa 1-2
1. Rafał Czuper – Polska
2. Tomasz Jakimczuk – Polska
3. Dmitriy Lavrov – Rosja
4. Ana Prvulovic – Serbia
5. Andrej Mantula – Białoruś
 
Klasa 3
1. Maciej Nalepka – Polska
2. Mladen Ciric – Serbia
3. Mariusz Czerwiński – Polska
4. Janusz Chamot – Polska
5. Sinisa Bradasevic – Serbia
 
Klasa 4-5
1. Krzysztof Żyłka – Polska
2. Rafał Lis – Polska
3. Bojan Stamenkovic – Serbia
4. Sławomir Przybysz – Polska
5. Milos Stojiljkovic – Serbia
 
Klasa OPEN
1. Rafał Lis – Polska
2. Maciej Nalepka – Polska
3. Mariusz Czerwiński – Polska
 
Najlepszy zawodnik turnieju – Most Valuable Player – Rafał Lis Polska
 
Foto. Arek Stec, Ilija Đurašinović